• Partidul Acțiune și Solidaritate

  • Echipa Partidului Acțiune și Solidaritate
    Consiliul Național Politic
    biroul permanent național
    Deputați
    Consiliul municipal
    Președinte
    Igor GROSU

    Igor Grosu este președintele fracțiunii parlamentare PAS. A ocupat funcția de viceministru el Educației în perioada 2012-2015, în perioada în care ministru era Maia Sandu.

    Vicepreședinți
    Andrei Spînu

    Secretar General

    Mihai Popșoi

    Vicepreședinte PAS
    Deputat în Parlamentul RM

    Natalia Gavrilița

    Vicepreședinte PAS
    Ex-ministrul Finanțelor

    Liliana Nicolaescu-Onofrei

    Vicepreședinte PAS
    Ex-ministrul Educației

    Olesea Stamate

    Vicepreședinte PAS
    Ex-ministrul Justiției

    Dan Perciun

    Deputat în Parlamentul RM

    Sergiu Litvinenco

    Deputat în Parlamentul RM

    Radu Marian

    Deputat în Parlamentul RM

    Iuliana Cantaragiu
    Vladimir Bolea

    Deputat în Parlamentul RM

    Doina Gherman

    Deputat în Parlamentul RM

    Veronica Roșca

    Deputat în Parlamentul RM

    Lilian Carp

    Deputat în Parlamentul RM

    Biroul Permanent Național
    Artur Mija

    Trezorier PAS

    Eugeniu Sinchevici

    Preşedinte PAS Youth

    Oazu Nantoi

    Deputat PAS

    Maria Pancu

    Preşedinte PAS Seniori

    Galina Sajin

    Deputat PAS

    Dumitru Alaiba

    Deputat PAS

    Ion Groza

    Deputat PAS

    Petru Frunze

    Deputat PAS

    Virgiliu Pâslariuc

    Deputat PAS

    Rosian Vasiloi

    Membru delegat de CNP BPN

    Iurie Cristea

    Membru delegat de CNP BPN

    Roman Cojuhari

    Membru delegat de CNP BPN

    Membri
    Roman Roşca

    Consilier Municipal Chişinău

    Ion Bîndiu

    Consilier Municipal Chişinău

    Ina Coseru

    Consilieri Municipali Chişinău

    Zinaida Popa

    Consilieri Municipali Chişinău

    Nichifor Luca

    Preşedinte de Fracţiune Consiliul Raional

    Tatiana Aramă

    Preşedinte de Fracţiune Consiliul Raional

    Vasile Garaba

    Preşedinte de Fracţiune Consiliul Raional

    Valeriu Hiţu

    Preşedinte de Fracţiune Consiliul Raional

    Grigore Cătană

    Preşedinte de Fracţiune Consiliul Raional

    Sergiu Novac

    Preşedinte de Fracţiune Consiliul Raional

    Mihai Tărîţă

    Preşedinte de Fracţiune Consiliul Raional

    Vasile Portevschi

    Preşedinte OT Nisporeni

    Veaceslav Cujbă

    Preşedinte OT

    Igor Popov

    Preşedinte OT Ocnița

    Angela Munteanu Pojoga

    Preşedinte OT PAS Chișinău Buiucani

    Valentina Manic

    Preşedinte OT Hîncești

    Petru Gandrabur

    Preşedinte OT Cantemir

    Gheorghe Ichim

    Preşedinte OT Sîngerei

    Mihail Leahu

    Preşedinte OT Dondușeni

    Iulia Bătrînac

    Preşedinte OT Botanica

    Violeta Hîncu

    Preşedinte OT Cahul

    Ion Gîscă

    Preşedinte OT Edineț

    Sergiu Bagrin

    Preşedinte OT Rezina

    Boris Marcoci

    Preşedinte OT Bălți

    Eugenia Sirghi

    Preşedinte OT Cimișlia

    Vasile Băbălău

    Preşedinte OT Drochia

    Dora Dimitrieva

    Preşedinte OT Taraclia

    Viorel Barda

    Preşedinte OT Chișinau Rîșcani

    Valentina Nedova

    Preşedinte OT UTAG

    Petru Puţuntică

    Preşedinte OT Călărași

    Rodica Nemerenco

    Preşedinte OT Glodeni

    Lidia Falcă

    Preşedinte OT Fălești

    Dorian Istratii

    Preşedinte OT Chișinau Ciocana

    Andrian Cheptonar

    Preşedinte OT Ugheni

    Larisa Novac

    Preşedinte OT Florești

    Ion Babici

    Preşedinte OT Soroca

    Alexandru Catan

    Preşedinte OT Căușeni

    Igor Culic

    Preşedinte OT Rîșcani

    Petru Bondari

    Preşedinte OT Dubăsari

    Oleg Canaţui

    Preşedinte OT Leova

    Ersilia Qatrawi

    Preşedinte OT Ștefan Vodă

    Valeriu Carţîn

    Preşedinte OT Criuleni

    Valentin Vieru

    Preşedinte OT Anenii Noi

    Gheorghe Cojoc

    Preşedinte OT Basarabeasca

    Alexei Codreanu

    Preşedinte OT Orhei

    Iurie Tulgara

    Preşedinte OT Telenești

    Victor Spînu

    Vicepreşedinte OT

    Alexandra Piscunov

    Vicepreşedinte OT

    Mihail Neagu

    Vicepreşedinte OT

    Adrian Ceaica

    Vicepreşedinte OT

    Dan Negel

    Vicepreşedinte OT

    Alistar Dombrovschi

    Vicepreşedinte OT

    Vadim Eftodii

    Vicepreşedinte OT

    Iurie Rusnac

    Vicepreşedinte OT

    Ana Frija

    Vicepreşedinte OT

    Veaceslav Gherciu

    Vicepreşedinte OT

    Liliana Josanu

    Vicepreşedinte OT

    Alexandru Irimciuc

    Vicepreşedinte OT

    Ion Procopciuc

    Vicepreşedinte OT

    Ivan Puşcaş

    Vicepreşedinte OT

    Mihail Silistraru

    Vicepreşedinte OT

    Valentina Carastan

    Vicepreşedinte OT

    Nicolae Dunas

    Vicepreşedinte OT

    Veaceslav Burlacu

    Vicepreşedinte OT

    Elena Neaga

    Vicepreşedinte OT

    Ludmila Roşca

    Vicepreşedinte OT

    Ion Bunduchi

    Vicepreşedinte OT

    Ştefan Sîrbu

    Vicepreşedinte OT

    Valeriu Rangu

    Vicepreşedinte OT

    Marcela Adam

    Vicepreşedinte OT

    Vasile Tîltu

    Vicepreşedinte OT

    Alexandr Trubca

    Vicepreşedinte OT

    Ion Popa

    Vicepreşedinte OT

    Petru Capatina

    Vicepreşedinte OT

    Grigore Grădinaru

    Vicepreşedinte OT

    Daniela Oancea

    Vicepreşedinte OT

    Oleg Botnaru

    Vicepreşedinte OT

    Tudor Munteanu

    Vicepreşedinte OT

    Ira Carauş

    Vicepreşedinte OT

    Ion Olari

    Vicepreşedinte OT

    Marcel Prodan

    Vicepreşedinte OT

    Ghenadie Arhipov

    Vicepreşedinte OT

    Valeriu Porcescu

    Vicepreşedinte OT

    Nicolae Calagioglo

    Vicepreşedinte OT

    Igor Chiriac

    Vicepreşedinte OT

    Oleg Galiţ

    Vicepreşedinte OT

    Cătălina Dînga

    Vicepreşedinte OT

    Mihail Doni

    Vicepreşedinte OT

    Sergiu Şpac

    Vicepreşedinte OT

    Oleg Botnari

    Vicepreşedinte OT

    Iulia Gonţa

    Vicepreşedinte OT

    Vitalie Josanu

    Vicepreşedinte OT

    Alina Dandara

    Vicepreşedinte OT

    Ion Negru

    Vicepreşedinte OT

    Silvia Ştirbeţ

    Vicepreşedinte OT

    Irina Baran

    Vicepreşedinte OT

    Gheorghe Tabuncic

    Vicepreşedinte OT

    Marin Fotescu

    Vicepreşedinte OT

    Gheorghe Agheorghiesei

    Vicepreşedinte OT

    Liliana Grosu

    Vicepreşedinte OT

    Ion Gherela

    Vicepreşedinte OT

    Maria Druga

    Vicepreşedinte OT

    Nicolae Iarmaliuc

    Vicepreşedinte OT

    Vera Poia

    Vicepreşedinte OT

    Andrei Ţurcan

    Vicepreşedinte OT

    Ştefan Bejan

    Vicepreşedinte OT

    Victor Neculai

    Vicepreşedinte OT

    Liviu Scorţesco

    Vicepreşedinte OT

    Vitalie Jacot

    Vicepreşedinte OT

    Alexandr Vornicu

    Vicepreşedinte OT

    Piotr Parasii

    Vicepreşedinte OT

    Elena Oaserele

    Vicepreşedinte OT

    Vasile Gradinaru

    Vicepreşedinte OT

    Efim Moraru

    Vicepreşedinte OT

    Vitalie Scripcaru

    Vicepreşedinte OT

    Vasile Lupaşcu

    Vicepreşedinte OT

    Petru Beregoi

    Vicepreşedinte OT

    Sergiu Melnic

    Vicepreşedinte OT

    Arcadii Plitoc

    Vicepreşedinte OT

    Ion Cîşlari

    Vicepreşedinte OT

    Liubovi Gobjila

    Vicepreşedinte OT

    Gheorghe Cazacu

    Vicepreşedinte OT

    Alexei Zatic

    Vicepreşedinte OT

    Ion Postolachi

    Vicepreşedinte OT

    Maria Taşca

    Vicepreşedinte OT

    Pavel Culicovschi

    Vicepreşedinte OT

    Iurie Beşliu

    Vicepreşedinte OT

    Vladimir Susarenco

    Vicepreşedinte OT

    Vasile Lungu

    Vicepreşedinte OT

    Vitalie Manea

    Vicepreşedinte OT

    Sergiu Lazarencu

    Vicepreşedinte OT

    Andrei Pavlenco

    Vicepreşedinte OT

    Petru Nirca

    Vicepreşedinte OT

    Maxim Verdeş

    Vicepreşedinte OT

    Victoria Berzan

    Vicepreşedinte OT

    Dumitru Ţugulea

    Vicepreşedinte OT

    Nicoleta Malai

    Vicepreşedinte OT

    Igor Crăciun

    Vicepreşedinte OT

    Ion Ursu

    Vicepreşedinte OT

    Maria Manoli

    Vicepreşedinte OT

    Natalia Sula

    Vicepreşedinte OT

    Larisa Voloh

    Vicepreşedinte OT

    Alexandru Pavlicenco

    Vicepreşedinte OT

    Maria Palarie

    Vicepreşedinte OT

    Ana Speianu

    Vicepreşedinte OT

    Ion Cotoman

    Vicepreşedinte OT

    Roman Onica

    Vicepreşedinte OT

    Ştefan Efros

    Vicepreşedinte OT

    Vasile Iapără

    Vicepreşedinte OT

    Sergiu Budescu

    Vicepreşedinte OT

    Valentin Brinişter

    Vicepreşedinte OT

    Ana Bîrca

    Vicepreşedinte OT

    Petru Platon

    Vicepreşedinte OT

    Valentin Uncu

    Vicepreşedinte OT

    Mariana Cuşnir

    Vicepreşedinte OT

    Victor Mătrăgună

    Vicepreşedinte OT

    Igor Ivanov

    Vicepreşedinte OT

    Vasile Sîrbu

    Vicepreşedinte OT

    Ion Tulbure

    Vicepreşedinte OT

    Ştefan Roşca

    Vicepreşedinte OT

    Dumitru Ivanov

    Preşedinte PAS Youth OT

    Valeria Ciolac

    Preşedinte PAS Youth OT

    Tatiana Anghelinici

    Preşedinte PAS Femei OT

    Domnica Grîu

    Preşedinte PAS Femei OT

    Aurelia Bargan-Ordăsei

    Preşedinte PAS Femei OT

    Cristina Carp

    Preşedinte PAS Femei OT

    Oxana Ceban

    Preşedinte PAS Femei OT

    Mihai Șevciuc

    Vicepreședinte PAS Youth

    Președinte
    Igor GROSU

    Igor Grosu este președintele fracțiunii parlamentare PAS. A ocupat funcția de viceministru el Educației în perioada 2012-2015, în perioada în care ministru era Maia Sandu.

    Biroul Permanent Național
    Andrei Spînu

    Secretar General

    Mihai Popșoi

    Vicepreședinte PAS
    Deputat în Parlamentul RM

    Natalia Gavrilița

    Vicepreședinte PAS
    Ex-ministrul Finanțelor

    Liliana Nicolaescu-Onofrei

    Vicepreședinte PAS
    Ex-ministrul Educației

    Olesea Stamate

    Vicepreședinte PAS
    Ex-ministrul Justiției

    Radu Marian

    Deputat în Parlamentul RM

    Dan Perciun

    Deputat în Parlamentul RM

    Sergiu Litvinenco

    Deputat în Parlamentul RM

    Iuliana Cantaragiu
    Vladimir Bolea

    Deputat în Parlamentul RM

    Doina Gherman

    Deputat în Parlamentul RM

    Veronica Roșca

    Deputat în Parlamentul RM

    Lilian Carp

    Deputat în Parlamentul RM

    Oazu Nantoi

    Deputat în Parlamentul RM

    Dumitru Alaiba

    Deputat în Parlamentul RM

    Galina Sajin

    Deputat în Parlamentul RM

    Petru Frunze

    Deputat în Parlamentul RM

    Virgil Pâslariuc

    Deputat în Parlamentul RM

    Ion Groza

    Deputat în Parlamentul RM

    Rosian Vasiloi
    Vasile Grădinaru
    Roman Cojuhari
    Alex Trubca

    Consilier Municipal or. Chișinău

    Valentina Manic
    Iurie Cristea
    Marcela Adam
    Sergiu Lazarenco
    Artur Mija

    Trezorier PAS

    Eugeniu Sinchevici

    Președinte PAS Youth

    Maria Pancu
    Președintele Fracțiunii
    Igor GROSU

    Preşedinte Fracțiunea PAS
    Comisia securitate naţională, apărare şi ordine publică

    Deputaţi
    Dan Perciun

    Vicepreşedinte Fracțiunea PAS
    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia protecţie socială, sănătate şi familie

    Radu Marian

    Secretar Fracțiunea PAS
    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia de control al finanțelor publice

    Dumitru Alaiba

    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia economie, buget şi finanţe

    Vladimir Bolea

    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia agricultură şi industrie alimentară

    Lilian Carp

    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia cultură, educaţie, cercetare, tineret, sport şi mass-media

    Petru Frunze

    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia administrație publică

    Doina Gherman

    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia drepturile omului şi relaţii interetnice

    Sergiu Litvinenco

    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia juridică, numiri şi imunităţi

    Oazu Nantoi

    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia drepturile omului şi relaţii interetnice

    Virgiliu Pâslariuc

    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia cultură, educaţie, cercetare, tineret, sport şi mass-media

    Mihail Popșoi

    Vicepreşedintele Parlamentului
    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia politică externă şi integrare europeană

    Veronica Roșca

    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia administrație publică

    Galina Sajin

    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia mediu și dezvoltare regională

    Ion Groza

    Deputat în Parlamentul RM
    Comisia securitate naţională, apărare şi ordine publică

    Președinte al fracțiunii PAS în Consiliul municipal Chișinău
    Vasile Grădinaru

    Comisia pentru buget, economie, finanțe, patrimoniu public local, agricultură și problemele suburbiilor

    Vicepreședinte al fracțiunii PAS în Consiliul municipal Chișinău
    Alexandr Trubca

    Vicepreședinte al fracțiunii PAS în Consiliul municipal Chișinău
    Comisia juridică, pentru ordinea publică și activitatea administrației publice locale

    Consilieri Municipali
    Zinaida Popa

    Comisia pentru construcții, arhitectură și relații funciare

    Roman Cojuhari

    Comisia pentru buget, economie, finanțe, patrimoniu public local, agricultură și problemele suburbiilor

    Roșca Roman

    Comisia juridică, pentru ordinea publică și activitatea administrației publice locale

    Ivanov Dumitru

    Comisia pentru gospodărie locativ-comunală, energetică, servicii tehnice, transport, comunicații și ecologie

    Coșeru Ina

    Comisia pentru gospodărie locativ-comunală, energetică, servicii tehnice, transport, comunicații și ecologie

    Bîndiu Ion

    Comisia pentru protecție socială, ocrotire a sănătății, educație, cultură, mass-media și relații interetnice

    Munteanu-Pojoga Angela

    Comisia pentru protecție socială, ocrotire a sănătății, educație, cultură, mass-media și relații interetnice

    Aderă la partidul cu cea mai mare încredere în rândul cetățenilor.